Siirry sisältöön

Lundialla yhteistyön voima näkyy nuorten ja kokeneiden arjessa

Tutkimus

Työ tuo taloudellista turvaa, rytmiä arkeen ja mahdollisuuden kehittyä. Lundialla työn merkitys rakentuu nuoren työntekijän ja kokeneen toimitusjohtajan mukaan ennen kaikkea luottamuksesta, vastuusta ja toimivasta yhteistyöstä. 

”Työllä on iso merkitys. Se tuo rytmiä arkeen ja merkityksellisyyden tunnetta elämään”, Lundian myymälävastaava Oona Rantamäki sanoo. Hänen mukaansa työ tuntuu mielekkäältä erityisesti silloin, kun kokee osaavansa työnsä, voivansa auttaa muita ja saa tarvittaessa itsekin tukea työyhteisöltä.  

Rantamäen näkemys vastaa hyvin Suomalaisen työn Työelämäindeksin antamaa kuvaa. Sen mukaan 65 prosenttia alle 25-vuotiaista työelämässä olevista nuorista arvioi työn merkityksen omassa elämässään kasvavan seuraavan 12 kuukauden aikana.  

Tämä osuus on selvästi suurempi kuin vanhemmissa ikäryhmissä. Rantamäki tunnistaa myös tutkimuksen havainnon siitä, että työ voi vahvistaa tulevaisuudenuskoa. Rantamäki on 28-vuotias ja on työskennellyt Lundialla nyt kaksi vuotta. 

”Työ mahdollistaa monia asioita. Se tuo taloudellista turvaa, sisältöä elämään ja näköalaa tulevaisuuteen”, hän kertoo.  

Lundian myymälävastaava Oona Rantamäki.

Kokemus tuo tasapainoa 

Lundian toimitusjohtaja Karri Koskelon kanssa keskustelu vahvistaa samaa havaintoa. Koskelo kertoo, että työn merkitys elämässä on suuri, mutta samalla työ on nyt paremmin tasapainossa muun elämän kanssa kuin koskaan aiemmin.  

”Töitä on niin paljon kuin pystyn tekemään, mutta silti työ ei ole valtaosa elämää. Ajattelen työtä arjen mahdollistajana eikä työelämä tunnu muun elämän tiellä olevalta oravanpyörältä”, Koskelo kertoo.  

Koskelon mukaan tasapainoiseen tilanteeseen vaikuttaa se, että hänellä on kokemusta, turvaa ja luottamusta omaan tekemiseensä. Hänen toimintaansa ei kyseenalaisteta ja hän voi toimia omien arvojensa mukaan.   

”Liiketoiminnassa on tullut takaiskuja viime vuosien aikana. On tärkeää ymmärtää, että kaikkeen ei voi itse vaikuttaa eivätkä vaikeudet johdu minusta.”  

Koskelolla on pitkä ura Lundialla. Pian tulee täyteen 15 vuotta. Hän aloitti yrityksessä sisustusmyyjänä ja eteni B2B-myyntiin, jälleenmyyntipäälliköksi ja operatiiviseksi johtajaksi. Vuonna 2022 hänestä tuli toimitusjohtaja.  

Lundian toimitusjohtaja Karri Koskelo.

Avoimet ja suorat välit 

Suomalaisen työn kesätyötutkimuksen mukaan nuorten motivaatio työelämässä rakentuu erityisesti reilun kohtelun ja selkeyden ympärille. Tärkeitä tekijöitä ovat muun muassa tasavertainen kohtelu, hyvä työporukka ja yhteishenki.  

Koskelo kertoo tulleensa aikanaan Lundialle hommiin, koska opinnot olivat loppuvaiheessa ja hän tarvitsi töitä. Hänen mukaansa työporukan yhteishengen merkitys on erittäin suuri. 

”Minulla on ollut hyviä ja huonoja johtajia sekä työyhteisöjä. Siitä huomaa, miten paljon ne vaikuttavat omaan työhyvinvointiin ja motivaatioon. Psykologisen turvallisuuden puute näkyy virheiden välttelynä ja peittelynä.”  

Myös Rantamäen mukaan hyvällä johtamisella on suuri merkitys työhyvinvointiin. 

”On todella merkityksellistä, että voi olla sellainen kuin on ja ilmaista omat ajatuksensa. Kun porukka on pieni, yhteistyö toimii vain, jos ihmiset uskaltavat puhua avoimesti ja kysyä toisiltaan apua”, hän sanoo.  

Hiljaista tietoa monelta vuosikymmeneltä 

Lundialla työskentelee tuotanto mukaan lukien noin kymmenen henkilöä. Pienessä organisaatiossa yhteistyö eri tehtävissä toimivien välillä on tiivistä. Rantamäki työskentelee myynnin, suunnittelun, verkkokaupan ja asiakaspalvelun parissa, ja yhteyttä pidetään päivittäin myös tuotantoon.  

”Tuotannossa meillä on ihmisiä, jotka ovat olleet talossa jopa 45 vuotta. Heidän tietotaitonsa on mittaamattoman arvokasta. Riippumatta siitä, mikä tittelisi on, voit olla pelotta yhteydessä keneen tahansa”, Rantamäki kertoo.  

Koskelo kertoo huomaavansa toimitusjohtajana myös sen, miten haastavaa hyvä johtaminen käytännössä on. 

”Vastuulla on isoja ja pieniä asioita, välillä väsyttää ja on nälkä. Ei ole aina helppo toimia oikein arjessa, mutta yritän kysyä itseltäni, reagoinko tilanteessa oikein ja pitäisikö toimia toisin.”  

Suomalainen tuote vahvistaa vetovoimaa 

Rantamäki suosittelisi työpaikkaansa myös nuorille työnhakijoille. 

”Täällä pääsee kehittämään itseään ja työssä on mahdollisuuksia edetä. Olen itse päässyt mukaan myös tuotekehitystiimiin. Lisäksi meillä on hirveän kiva työporukka”, hän sanoo.  

Työpaikan vetovoimaa lisää hänen mukaansa myös yrityksen toimintatapa. 

”On hienoa työskennellä suomalaisen tuotteen parissa. Käytämme suomalaisia materiaaleja ja tuotteet valmistetaan Suomessa. On mukava seistä sellaisen asian takana”, Rantamäki kertoo.   

Työelämäindeksin mukaan 62 prosenttia työelämässä olevista nuorista on kiinnostunut esihenkilö- tai johtotehtävistä. Koskelo kertoo yllättyneensä tuloksesta. 

”Se on varmasti persoonakohtaista. Olen kokenut, että nuoret haluavat, että työ antaa enemmän kuin ottaa eivätkä johtamistehtävät silloin välttämättä kiinnosta. Meillä nuorimmat työntekijät ovat myynnissä ja markkinoinnissa, ja heillä on kiinnostusta laajempaan vastuuseen.”  

Vastuu kiinnostaa, mutta johtaminen ei ole itseisarvo 

Rantamäki kuuluu johtamisesta kiinnostuneisiin nuoriin jo nyt, sillä hän toimii osa-aikaisten työntekijöiden esihenkilönä. Silti hän ei pidä uralla etenemistä itseisarvona. 

”Minulle johtamistehtävät eivät ole suurin tavoite, vaan mielekäs lisä työhön. Ei ole pakko edetä aina ylempiin tehtäviin. Pidän siitä, että työssä on haastetta ja vastuuta, mutta samalla saan tehdä suunnittelua ja asiakaspalvelua. Olen käytännön töiden tekijä”, hän sanoo.  

Työelämässä Rantamäki kertoo oppineensa ennen kaikkea tasapainon merkityksen. 

”Olen tehnyt töitä tosi nuoresta asti. Työ ei ole kaikki kaikessa. Olen oppinut arvostamaan vakautta, rutiineja ja myös vapaa-aikaa. Kaikki ei ole aina niin vakavaa”, hän sanoo.

Lisätietoa Lundiasta tästä.

Teksti: Anna Niemelä
Kuvat: Lundia

Lisää uutisia

Helena Tamminen ja Pirjo Levonperä Paapiilta
Uutiset

Yksi peitto kahden tekstiilin tilalle – 2 400 sairaalapeittoa Paapiin kuosilla

Kotimainen designyritys PaaPii Design on suunnitellut sairaalakäyttöön uuden kuosin, joka koristaa nyt 2 400 pienten…
Uutiset

Lundialla yhteistyön voima näkyy nuorten ja kokeneiden arjessa 

Työ tuo taloudellista turvaa, rytmiä arkeen ja mahdollisuuden kehittyä. Lundialla työn merkitys rakentuu nuoren työntekijän…
Uutiset

Nuoret yrittäjät rakentavat työnsä omien arvojensa varaan

Yrittäjyys kiinnostaa yhä useampaa suomalaisnuorta. Kolme nuorta yrittäjää kertoo, miten he päätyivät yrittäjiksi, mitä he…